Z čoho sa vlastne skladá videokamera?
To čomu bežne hovoríme kamera sa v skutočnosti volá kamkordér. Ide o slovo, ktoré vzniklo z dvoch slov a to kamera a rekordér. Skutočnosť je ešte zložitejšia. Kamera je časť zachytavajúca obraz. Skladá sa z optiky a uzatvorenej komory so snímacím čipom. Rekordér je len zariadenie ktoré nahráva záznam na pásku. Okrem toho býva v tejto časti zabudovaný i prehrávač. Najdôležitejšou časťou rekordéra je kotúč so zapisovacími hlavami. Zapisovacia hlava je vlastne elektromagnet. To je dôležité vedieť! Blízkosť mobilných telefónov a reprobední robí pri zapisovaní neplechu a poškodzuje i hotový záznam. Ďalšou časťou videokamery je zvuková. Jednoducho povedané, ide o obvod proste spojujúci mikrofon(y) a rekordér.
Prečo je dobré to vedieť?
Protože každá časť na kamkordére môže byť nejakým spôsobom nahradená. Že môžme nahradiť integrované mikrofóny vonkajšími chápe takmer každý, málokto si ale uvedomuje, že rovnako ľahko sa dájú nahradiť i dalšie súčasti. Napríklad obraz z kamery systému VHS sa dá skvalitniť, pokiaľ miesto záznamu na pásku použijeme priamy prenos cez strihovú kartu do počítača. Dokonca je možné používať miesto kamery niektoré digitálne foťáky zapojené cez I-link k záznamovému zariadeniu. Obraz a zvuk nemusí byť zaznamenaný na tom istom médiu. Dokonca odporúčam používať kedykoľvek je to možné, oddelený obraz a zvuk.
Trojčipová a jednočipová kamera
Slangové označenie videokamier podľa počtu čipov snímajúcich obraz. Jednočipové sú bežné amatérské kamery. Trojčipové sú poloprofesionálne a profesionálne. Vďaka špeciálnemu hranolu snímajú trojčipové kamery každým čipom len jednu základnú farbu.
I-link - Kábel pre digitálni prenos záznamu medzi kamkordérom a počítačom, strižňou alebo záznamovým zariadením.
TC- Time code- Digitálne kamery zaznamenávajú okrem samotného záberu na pásku i rad pomocných údajov. Jedným z nich je i čas od začiatku kazety. Funguje len v prípade, že od posledného záberu nepretočíte kus voľného miesta a nezačnete nahrávať na čisté časti pásky. Preto si niektorý kameramani najskôr pripravujú pásky tak, že na ne po celej dĺžke nahrajú čiernu plochu. Tak majú TC nahraný rovnomerne od začiatku do konca.
PAL - Norma pre televizny obraz a tým i pre videozáznam. Pal je normou Európy a teda aj našou normou.Preto budeme pri kódování používať normu PAL. Znamená 720x576 bodov, ale zobrazuje sa 704x576 pri 25 frame/s. V skutočnosti je to ešte zložitějšie. Plný PAL (PAL Overscan)do ktorého natáčejú profesionálne kamery je 768x576, amatérske videokamery používajú 720x576, VCD počíta so 704x576,a televízia zobrazuje slabých 688x516. Na to je dobré myslieť hlavne pri plánování záberu a pri výrobe animovaného filmu na počítači.
NTSC - norma pre televízny obraz, platí pre Severnú Ameriku a Áziu, používa 720x480 a 29,97frame/s. Na NTSC by ste si mali spomenúť vtedy, keď posielate film do zahraničia.
HDTV - High Definition TV - Všetky rozlíšenia väčšie ako štandartné TV signály PAL a NTSC. Maximálne rozlíšenie je dané 1280x720 pri 30frame/s.
LCD - Display z tekutých kryštálov. Používa sa ako malá obrazovka na videokamerách. Je prijemne, mať ju pri natáčaní v nezvyčajných polohách, ale nemal by byť veľmi veľký. Nutné podsvietenie displeja, zbytočne zaťažuje batériu. LCD je tiež súčasťou LCD projektora pre premietanie videa v kinách.
Laser-link - zariadenie pre bezdrôtový prenos záznamu. Využívá neviditelnú časť svetelného spektra. Prístroj do ktorého je záznam prenášený, musí byť vybavený prijímačom. Efektné ale celkom zbytočná súčasť niektorých videokamier.
Hľadáčik
Nutná súčásť kamery, umožňuje zamranie kamery na vybraný objekt. U filmových kamier sú prosté alebo optické. U videokamier je to malá obrazovka. U profesionálnych videokamier sa požadoval čiernobiely hľadáčik pre lepšie ostrenie. U amatérskych videokamier to není nevyhnutná podmienka, pretože ich objektívy majú pomerne veľkú hĺbku ostrosti.
Širokouhle videokamerou?
Ano ide to a má to mnohé výhody. Záznam viacej pripomína film. Tak sa dá natáčať v omnoho menšom priestore. Na to ale nestačí obyčajné orezanie obrazu. Urobíme to tak, že použijeme širokouhlú predsádku a zmeníme v kamere pomer strán na 16:9. Pomer strán nahraného záznamu musíte udať do strihového programu vždy!
|